شركت مهندسي مهر آريس توانا مفتخر است با كسب تجارب و مهارتهاي لازم در كنار محاسبات دقيق علمي و  شناخت و استفاده از  تكنولوژيهاي لازم موفق به انجام تعميرات تخصصي بر روي بعضي دستگاههاي اندازه گيري كه تركيبي از برق فشار قوي و الكترونيك آنالوگ و ديجيتال مي باشند شده است.

اكنون ظيفه خود ميدانيم براي حل گوشه اي از مشكلات شركتها ، صنايع ، صنعتگران و متخصصان كشور آنچه در توان داريم به معرض ظهور برسانيم.

از اين پس شركت مهندسي مهر آريس توانا خدمات تعمير دستگههاي اندازه گيري الكتريكي مخصوصا در صنعت برق فشارقوي را متقبل شده و آماده خدمت رساني مي باشد.

 

 

 

 

تستر دي الكتريك روغن

Insulation Oil Tester

 

روغن يكي از اجزاي اصلي در ترانسفروماتورهاي قدرت مي‌باشد. علت استفاده از روغن خاصيت انتقال گرماي توليد شده توسط سيم پيچها و همچنين ايجاد عايق الكتريكي بين فازها و زمين مي باشد. درصورت عدم استفاده از يك ماده دي الكتريك بايد فاصله هاي داخل ترانس را چندين برابر بزرگ در نظر گرفت كه موجب افزايش قيمت  و حجم و وزن  ترانسفورماتور تا بيش از چند ده برابر مي شود.

براي سنجش مقاومت دي الكتريك روغن ترانس قبل از راه اندازي و در دوره هاي سرويس و همچنين زمان تعميرات ، نياز است نمونه اي از آن گرفته شده و تحت ولتاژ در آزمايشگاه ، نقطه شكست روغن اندازه گيري و محاسبه شود.

Winding Resistance meter

 

تست مقاومت عايقی روغن ترانس

به اين منظور دو نمونه با حجم بين 350 تا 600 ميلي ليتر  از روغن ترانس (يکی تصفيه نشده و ديگری تصفیه شده) ، توسط دستگاه تست روغن آزمايش می شود. روغن به آهستگی و به گونه ای که حباب در آن ايجاد نشود درون اين دستگاه ريخته می شود. اين دستگاه از دو کره به شعاع   12 تا 13 ميليمتر  و يا نيم كره  (قارچ شكل) باشعاع  36 ميليمتر  ويا دو قرص تخت به شعاع به قطر 25 ميليمتر که در فاصله 2.5 ميليمتری از هم واقع شده اند، تشکيل شده است.
دمای در نظر گرفته شده برای روغن 5 تا 40 و در حالت استاندارد 20 درجه سانتيگراد است.
 پس از ريختن روغن در اين دستگاه،  5 دقيقه انتظار  براي خارج شدن حبابها ، به دو کره يک ولتاژ AC اعمال می گردد و اين ولتاژ به آرامي (با دقت 2kV) افزايش داده می شود تا شکست اتفاق بيفتد. مقدار ولتاژ شکست را يادداشت می کنند.
سپس روغن را هم زده و پس از 2 دقيقه اين آزمايش را تکرار می کنند و تا شش بار ادامه می دهند. سپس مقدار اول را حذف و ميانگين بقيه مقادير را به دست می آورند. مقادير به دست آمده نبايد بيش از 15% اختلاف داشته باشند، زیرا در اين صورت آزمايش با نمونه جديد تکرار خواهد شد.

ولتاژ به دست آمده برای روغن تصفيه نشده از30kv وبرای روغن تصفيه شده از50kv نبايد کمتر باشد.

Transformer oil or insulating oil is usually a highly-refined mineral oil that is stable at high temperatures and has excellent electrical insulating properties. It is used in oil-filled transformers, some types of high voltage capacitors, fluorescent lamp ballasts, and some types of high voltage switches and circuit breakers. Its functions are to insulate, suppress corona and arcing, and to serve as a coolant.

 

تستر نقطه شكست روغن ترانس                      تستر روغن ترانس


نمونه از دستگاههاي تعمير شده در شركت مهندسي مهر آريس توانا  

 

Oil tester                       Insulation oil tester

 

 

استاندارد iec 60156-1995 PIC

راهنماي A GUIDE TO TRANSFORMER OIL ANALYSIS

 و  مشخصات يكي از دستگاههاي تعمير شده Insulating Oil Tester CU Series

 

 

http://www.micro-ohm-meter.com/a>

Powered & Designed by Mehr Aris Tavana